- Home
- Szafy pracownicze
Szafy pracownicze
Szafy pracownicze - wyposażenie zakładów przemysłowych i produkcyjnych
Szafa ubraniowa BHP w świetle prawa
Rozporządzenie reguluje także wymaganą liczbę szafek pracowniczych w szatni oraz warunki panujące w pomieszczeniu. Zgodnie z paragrafem 11.1. szafki ubraniowe BHP nie mogą być przydzielane w trybie rotacyjnym. Każdy pracownik musi mieć własną skrytkę. Wyklucza to więc sytuację, w której dwie osoby będą pracować na różnych zmianach i pracodawca przydzieli im tę samą szafkę. Dzięki tej zasadzie każdy zatrudniony w zakładzie ma własną przestrzeń o odpowiedniej wielkości na przechowywanie zarówno brudnych, jak i czystych rzeczy, których nie musi codziennie przynosić i zabierać z powrotem do domu. Odpowiedź na pytanie, ile szafek powinno znaleźć się w szatni pracowniczej, to minimum tyle, ile osób zatrudnia zakład.
Szafki pracownicze z ławkami
Normy dokładnie nie precyzują rodzaju tych miejsc, jednak najlepszym rozwiązaniem będą szafy pracownicze z ławkami wchodzącymi w skład całej konstrukcji. W ten sposób nie tylko każdy znajdzie dla siebie miejsce obok swojej skrytki, ale całe pomieszczenie zyska spójną aranżację. Szafka BHP z ławką to praktyczna alternatywa dla dodatkowych krzeseł lub siedzisk ustawionych na środku szatni, które często utrudniają przemieszczanie się pomiędzy rzędami mebli. Meble to szczególnie proponujemy pomieszczeniom o niezbyt dużych rozmiarach. W naszej ofercie znajdują się także ławki wsuwane pod korpus szafki.
Szafki pracownicze dla straży pożarnej i innych służb mundurowych
Szafki BHP dla strażaków wykonujemy z uwzględnieniem szczegółowych wymagań dotyczących szatni dla służb mundurowych. W przypadku straży pożarnej meble nie mogą mieć drzwi, żeby umożliwić jak najszybszy dostęp do stroju ochronnego i wyruszenie na akcję. Ponadto szafka musi być wyposażona w przegrodę oddzielającą umundurowanie od innych rzeczy oraz osobne półki na buty i kask. Ponadto cała konstrukcja powinna mieć odpowiednią szerokość oraz wzmocniony drążek. Strój przeznaczony na akcje ratownicze nie należy bowiem do najlżejszych.
Szafki ubraniowe na wymiar dla zakładów pracy i służb
Żeby efekt końcowy był zadowalający, na każdym etapie projektu ważna jest współpraca z inwestorem. Do ustalenia wymiarów szafek pracowniczych, a następnie ich wyposażenia oraz materiału, z którego będą wykonane, będziemy potrzebować rzutu szatni. Wówczas możemy ustalić cenę projektu, która zawsze jest uzależniona od zastosowanych rozwiązań. W asortymencie ALSANIT nie brakuje jednak opcji budżetowych, które pozwalają na zamontowanie w pomieszczeniu socjalnym wysokiej jakości szafek w niskiej cenie.
Szafy pracownicze z płyty HPL
Najlepszym rozwiązaniem w kwestii wytrzymałości jest laminat wysokociśnieniowy, czyli płyta HPL. Szafki z niego wykonane są trwalsze nawet od konstrukcji metalowych ze względu na właściwości, jakie materiał ten zyskuje podczas procesu jego produkcji. Powstaje bowiem ze sprasowanych pod wysokim ciśnieniem włókien celulozy nasączonych żywicą. Technologia ta pozwala na uzyskanie powierzchni o unikalnych właściwościach. Płyta HPL jest całkowicie odporna na działanie wody. Oprócz szatni pracowniczych jest więc chętnie stosowana na basenach lub w centrach SPA. Ponadto jej konstrukcję bardzo trudno uszkodzić. Ma powierzchnie, na których nie widać śladów zadrapań czy uderzeń. Kolejną zaletą HPL jest najwyższy poziom sterylności. Szafki BHP z laminatu wysokociśnieniowego wykonuje się przy użyciu technologii Sanitised, która blokuje namnażanie się jakichkolwiek mikroorganizmów.
Metalowe szafki pracownicze
Najlepszym rozwiązaniem w przypadku szafek metalowych będzie zastosowanie drzwi z płyty HPL. Wówczas, zachowując swobodę konfiguracji mebla modułowego, łączymy ją z właściwościami laminatu, które sprawdzają się zwłaszcza w przypadku frontów. To one są najczęściej narażone na uszkodzenia mechaniczne. Ponadto szafka zyskuje atrakcyjny wygląd, który trudniej osiągnąć w przypadku mebla w całości wykonanego z metalu.