Zamki elektroniczne RFID - kompleksowa obsługa klienta na terenie obiektu

Technologia RFID, oznaczająca identyfikację za pomocą fal radiowych (Radio Frequency Identification) jest wielu osobom doskonale znana z drzwi hotelowych. Otwierają się one po przyłożeniu do zamka specjalnego tokena, zazwyczaj w postaci karty. Standard RFID jest jednak stosowany także w innym celu, a mianowicie do zabezpieczenia dostępu do szafek ubraniowych, które mogą wchodzić w skład kompleksowego systemu obsługi klienta w danym obiekcie.

Jak działa zamek RFID do szafki?

Najważniejszą właściwością technologii zastosowanej w zamkach RFID jest identyfikacja bezprzewodowa. Oznacza to, że dane (zawarte np. na karcie do zamka w drzwiach hotelowych lub opasce do zamka w szafce ubraniowej) są przesyłane za pomocą fal radiowych. Jakie płyną z tego korzyści? Element otwierający szafkę nie musi mieć bezpośredniego kontaktu z zamkiem, dlatego nie trzeba wyjmować go z torebki czy portfela. Dużą popularnością cieszą się także „klucze” w postaci opasek, których nie trzeba zdejmować z ręki, by otworzyć skrytkę.
Ponadto tokeny można wykorzystywać wielokrotnie, za każdym razem do innego czytnika. Zamki elektroniczne RFID zapewniają najwyższy stopień bezpieczeństwa przechowywanych w szafce przedmiotów. Zaletą jest także szybkie działanie - skrytka otwiera się od razu po przyłożeniu do niej odpowiedniego tokena.

Integracja zamków elektronicznych RFID z innymi systemami

Standard RFID to nie tylko nowoczesne zamki elektroniczne do szafek, które można otwierać za pomocą opaski, karty czy breloka. Dzięki tej technologii można stworzyć kompleksowy, zintegrowany Elektroniczny System Obsługi Klienta (ESOK) wykorzystywany za dużą skalę w różnych branżach i rodzajach obiektów: w hotelach, klubach fitness, na siłowniach, w zakładach pracy, obiektach służb medycznych i ratowniczych, ośrodkach narciarskich, centrach SPA, biurach, parkach rozrywki i wielu innych.
Każdy z wyżej wymienionych obiektów można wyposażyć w systemy RFID, które będą ze sobą kompatybilne. W ten sposób za pomocą jednego tokena można nie tylko skorzystać z szafki obsługiwanej przez zamek elektroniczny, ale także otwierać drzwi, zapalić światło czy korzystać z wyznaczonych stref dostępu. Jeśli jednak celem inwestora jest wyposażenie szafek ubraniowych w zamki elektroniczne RFID bez łączenia ich z systemem kontroli dostępu w obiekcie, nie stanowi to żadnego problemu. W każdej chwili można je dowolnie skonfigurować, tak by odpowiadały oczekiwaniom klienta i warunkom panującym w danym miejscu.
test

Rodzaje zamków RFID

Zamki w asortymencie ALSANIT to produkty od renomowanych producentów. Funkcjonalne i estetyczne wyposażenie naszych szaf ubraniowych to dla nas priorytet, dlatego proponujemy solidne i estetyczne zamki elektroniczne wykonane z wysokiej jakości materiałów, które będą służyć użytkownikom szafek przez długi czas. Ponadto w ofercie znajdują się dwa typy zamków RFID: działające offline oraz online. Pierwszy rodzaj obejmuje modele zasilane bateriami, które trzeba wymieniać co jakiś czas. Zaletą tego rozwiązania jest brak okablowania. Trzeba jednak pamiętać o kontroli stanu baterii, tak by każda szafka była zawsze dostępna dla osób odwiedzających obiekt. Drugi rodzaj, online, to zamki działające dzięki przewodom elektrycznym.

Nieograniczone możliwości zamków elektronicznych RFID

Wymienione wyżej korzyści to niejedyne zalety, którymi odznacza się zamek RFID do szafki. Warto wspomnieć również o następujących właściwościach tego produktu:

• Zamek meblowy RFID może działać w dwóch trybach: stałym i wolnym. Tryb stały polega na zaprogramowaniu zamka tak, by był kompatybilny tylko z jednym tokenem. W tym wypadku konkretny numer szafki będzie
posiadał jedną, przeznaczoną dla niego opaskę, kartę lub brelok. Z kolei tryb wolny polega na tym, że token umożliwia zamknięcie dowolnej szafki, którą wybierze użytkownik.

• Zamek elektroniczny RFID można montować na różnego rodzaju drzwiach, dlatego każdy inwestor ma do wyboru wszystkie typy naszych szaf ubraniowych.

• System RFID umożliwia tworzenie tzw. tokenów Master, dostępnych np. dla pracowników obiektu.

• Istnieją modele zamków RFID przeznaczone do stref wilgotnych i chlorowanych, które doskonale sprawdzają się np. w szafkach basenowych czy w ośrodkach SPA.

• Dzięki zamkom RFID można z łatwością kontrolować liczbę osób korzystających z szatni w celu uniknięcie zbyt dużego tłumu na basenie czy siłowni.