Szafki depozytowe - alternatywa dla tradycyjnej szatni

Wiele obiektów i instytucji powinno zapewnić każdemu możliwość przechowania odzieży wierzchniej, a często także rzeczy osobistych. Nie zawsze jest jednak możliwe wygospodarowanie osobnego pomieszczenia na szatnię i zatrudnienie obsługujących ją osób. Z pomocą przychodzi jednak rozwiązanie niezwykle funkcjonalne, estetyczne i proste w obsłudze - szafki depozytowe, które sprawdzą się w każdym obiekcie bez względu na jego specyfikę. Można zaprojektować je tak, by rozmiarami i wyglądem pasowały do dowolnego pomieszczenia.
Depozytowe szafy

Szafy depozytowe - zastosowania i funkcje

Szafy depozytowe właściwie nie mają ograniczeń w kwestii zastosowań - z powodzeniem można je zamontować w każdym miejscu. Korzystają z nich m.in. centra handlowe i supermarkety, gdzie odpowiednio duża liczba skrytek może całkowicie zastąpić szatnię. Dzięki możliwości schowania odzieży wierzchniej, a także plecaka czy torby w bezpiecznej szafce zakupy w galerii lub markecie będą wygodniejsze. Jest to szczególnie doceniane w przypadku sklepów odzieżowych, gdzie dodatkowe bagaże utrudniają swobodne przeglądanie ubrań.
Szafki depozytowe sprawdzają się także w placówkach związanych z kulturą, czyli w kinach, teatrach czy muzeach. Coraz więcej tego typu mebli pojawia się również w przedszkolach i szkołach, zwłaszcza gdy została w nich wprowadzona zasada zmiany obuwia. Ponadto uczniowie chętnie wykorzystają własną szafkę do przechowania książek czy stroju na w-f i w ten sposób ograniczą ciężar plecaka.
W niektórych miejscach depozytowe szafki są wyposażeniem obowiązkowym. W wielu zakładach przemysłowych nie można bowiem wnosić na halę produkcyjną prywatnych rzeczy. Szatnia do powieszenia kurtek nie wystarczy więc do zapewnienia pracownikom dostatecznego miejsca na przechowanie swojej własności. W szafy depozytowe wyposażamy także obiekty związane z transportem, czyli m.in. dworce kolejowe i autobusowe.

Szafki depozytowe na wymiar

Mamy świadomość tego, że w obiektach, dla których wykonujemy projekty, panują różne warunki. Dostosowujemy więc szafki depozytowe do wielkości pomieszczenia, w którym się znajdą, funkcji mebli, aranżacji wnętrza, a nawet do wilgotności powietrza. Wykonanie szafek na wymiar nie wiąże się z żadnymi dodatkowymi opłatami.
Równie ważną kwestią co wielkość mebli jest materiał, z którego zostaną wykonane. W ALSANIT proponujemy dwa warianty dla szafek depozytowych: korpus i drzwi wykonane z płyty HPL lub metalowy korpus z drzwiami z HPL. W pierwszym przypadku cała konstrukcja składa się z tworzywa najwyższej jakości - laminatu wysokociśnieniowego, który powstaje w warunkach wysokiej temperatury i ciśnienia poprzez sprasowanie odpowiedniej liczby warstw papieru impregnowanego żywicą. Stąd wynikają jego nieprzeciętne właściwości, czyli m.in. wysoka odporność na uszkodzenia mechaniczne. Meble są trwałe i solidne, co jest to szczególnie istotne w przypadku obiektów użyteczności publicznej, które są narażone na ewentualne akty wandalizmu. Ponadto nie pogarszają swojej kondycji wskutek niekorzystnych warunków panujących w pomieszczeniu, np. wysokiej wilgotności powietrza.

Modułowe szafki depozytowe od ALSANIT

Drugi typ konstrukcji szaf depozytowych, czyli stalowy korpus i drzwiczki z HPL to również rozwiązanie bardzo korzystne. Dzięki modułowej budowie części metalowych meble mogą być dowolnie konfigurowane w każdym momencie. Można więc zmieniać podział skrytek w kolumnie, kierunek otwierania drzwi, a co najważniejsze - modyfikować elementy wyposażenia wnętrza szafki. Staramy się w ten sposób wydłużyć cykl życia naszych produktów i proponować opcje proekologiczne i ekonomiczne.
Metalowe szafki depozytowe dobrze spełnią swoją funkcję, jeśli drzwi będą wykonane z płyty HPL. Fronty mebli są bowiem najczęściej narażone na uszkodzenia. Ponadto laminat można zabarwić na dowolny kolor z palety producenta lub dodać atrakcyjny dekor. Szafki depozytowe dopasujemy więc do aranżacji pomieszczenia, co ma szczególne znaczenie np. w placówkach edukacyjnych, biurach czy obiektach sportowych.

Szafy depozytowe - rodzaje zamków

Oprócz ustalenia wielkości, materiału i kolorystyki szafek depozytowych konsultujemy z inwestorem także rodzaj montowanych zamków. Do wyboru mamy bardzo dużo produktów, jednak decyzja powinna zależeć głównie od przeznaczenia szafek. Modele na kluczyk lub kłódkę sprawdzą się np. w szkołach, na siłowniach i basenach czy w zakładach pracy. Z kolei zamki wrzutowe są najczęściej wybierane do wyposażenia dworców i przechowalni bagażu, a także sklepów. Najnowocześniejszym rozwiązaniem są natomiast zamki z technologią RFID, które można połączyć z Elektronicznym Systemem Obsługi Klienta, np. w hotelu.